Kto som

Som Tomáš Kirňak, majiteľ chovateľských 

potrieb AKVA POSEIDON.

V roku 2011 som sa ponúkol pre OZ Pomoc psom v Strážskom, že na pár dní poskytnem dočasnú opateru fenke, ktorá mala zoperovanú nohu, mala krátku srsť, hlásili mrazy a potrebovala byť v teple.

Jenny odštartovala moje dočaskovanie, a do dnešného mi prešlo rukami cez 40 psov

Niektoré psy boli u mňa pár dní, iné týždne a niektoré celé mesiace. Vždy, keď som si vzal psa do dočasky, bolo to s tým, že bude u mňa, až kým sa mu nenájde nový domov.

Viacero z nich boli "nepopisaný list" nakoľko to boli malé šteniatka, ktorých sa niekto zbavil a teda nezažili si toho veľa a dali sa formovať od mala.

Ale mal som aj psy, ktoré boli roky týrané, alebo uvadené na reťazy, bez socializácie a bol som nútený hľadať cestu ako si získať ich dôveru.

Narazil som vtedy na "znalca psej duše" Cesara Millana

O pár rokov ako som zhliadol jeho videá, som mal možnosť byť na jeho predstavení
O pár rokov ako som zhliadol jeho videá, som mal možnosť byť na jeho predstavení
Najväčší dôvod, prečo majú ľudia problém so svojim psom je ten, že zabudli nechať svojho psa byť psom. Čím viac poľudšťujeme svoje psy, tým väčší zmätok im robíme. Pes nevie, ako byť človekom.Cesar Millan

Sledoval som jeho videá a skúšal veci, ktoré ukazoval. A všetko začalo fungovať.

Každý pes, ktorý u mňa bol, ma učil. Učil ma pochopiť psa ako zviera, jeho správanie, reč tela a to, že pes ako svorkové zviera musí mať vedenie. Časom som si vyberal do dočasnej opatery hlavne psy, ktoré boli problémové alebo mali nejaké neduhy, ktoré im komplikovali adopciu.

A tak som sa stretol s problémamy ako

  • agresivita voči ľuďom,
  • vyštekávanie v byte,
  • bojazlivosť,
  • strach z človeka,
  • agresivita voči iným psom,

a popri týchto väčších problémoch som učil psa bežným povelom, trpzelivosti a rešpektu.

A prečo som sa rozhodol ponúknuť svoje vedomosti širokej verejnosti?

Na predajni stretávam veľa psíčkarov, ktorí pri nákupe spomenú, aké problémy majú so svojim psom. Či už sú to majitelia malých plemien, ako yorkshir, maltezák a podobne, tak aj majitelia väčších plemien.

Majú problémy

  • s odchodom do práce, kedy ich pes breše,
  • pri venčení, kedy psa nezvládajú, kedy breše po ľuďoch, psoch,
  • s hrýzením, kedy pes je pán domu a hryzie svojich majiteľov, ničí zariadenie,
  • so separačnou úzkosťou, zažil som prípad extrémnej separačnej úzkosti a náprava bola extrémne náročná,

a veľa ďalších drobností, ktoré ak sa neriešia, majitelia si koledujú o väčšie problémy.


Zákazníci skúšali všetko možné, ale potrebovali by niekoho, kto im dá rady ako sa správať k psovi a ako zmeniť jeho správanie a často to potrebujú spraviť priamo u nich doma, teda v prostredí kde sa pes cíti doma, kde sa cíti byť pánom domu.

Častokrát sú to detaily, ktoré majiteľ musí zmeniť, a nedá sa to vyriešiť rozhovorom na predajni.

Preto som sa rozhodol poskytnúť svoje služby súkromne každému, kto o to bude mať záujem.

Záujem naučiť sa porozumieť svojmu psovi, naučiť sa ako sa správať a reagovať.

Už som mal možnosť pomôcť pár zákazníkom a viem, že niekedy "napraviť" psa trvá dve minúty, oveľa horšie je napraviť majiteľa psa, aby sa začal k svojmu psovi správať ako ku psovi.

A preto ak máte problémy so svojim psom akéhokoľvek charakteru, skúšali ste cvičisko, skúšali ste rôzne návody dostupné na internete, ale nič nezabralo, skúste osloviť mňa, každý pes je pre mňa výzva.


Zo skúseností viem, že mnoho problémov, ktoré sa pokúšate riešiť niekoľko mesiacov, možno aj rokov sa dajú odstrániť pomerne rýchlo, niekedy skutočne aj za pár hodín, dokonca minút.

Mojim cieľom nie je ani tak vychovať vášho psa, ale ukázať Vám, ako jeho majiteľovi, ako byť jeho vodcom a vybudovať si u psa rešpekt. Lebo len tak dokážete viesť ďalej harmonický život s vašim psom.

Krása psychologického výcviku psa spočíva v tom,že spoločne so psom rastiete aj vy. Pokiaľ totiž pes zvládol danú úlohu a bol pri tom vyrovnaný,znamená to, že ste boli vyrovnaný aj vy.
Cesar Millan