INVITAL Japanese Soil 3 l Normal japonský substrát

Substrát INVITAL Japanese Soil je prírodný akváriový substrát vyrobený v Japonsku. Jedná sa o veľmi úrodnú černozem, ktorá je v továrni sušená do guličiek, ktoré sa nerozpadajú, nekalia vodu a môžu sa tak ľahko použiť v akváriách.

Tieto substráty sú úplne úžasné pre tých, ktorí chcú pestovať akváriové rastliny (náročné i nenáročné), ďalej pre tých, ktorí chovajú ryby, ktoré vyžadujú mäkkú vodu alebo nižšie pH okolo 6,5, keďže tento substrát udržiava v akváriu tieto hodnoty. Ďalej je úplne ideálny pre chov sladkovodných kreviet.

Znižuje pH na hodnotu 6,5

Znižuje pH vody na hodnotu 6,5 do slabo kyslej oblasti. Je jedno, či máte zdrojovú vodovodnú vodu nad pH 7. Do niekoľkých hodín po naliatí do akvária s týmto substrátom sa hodnota pH vody ustáli vždy na pH 6,5 a dlhodobo sa na nej udrží - to je ideálna hodnota pre väčšinu tropických rybiek a tiež rastlín, ktoré tak lepšie prijímajú živiny.

Znižuje tvrdosť vody

Znižuje celkovú tvrdosť vody a KH - opäť väčšina rastlín a rýb preferuje mäkkú vodu. Najmä u jemno listých alebo kobercových druhov rastlín je to veľmi dôležité. INVITAL Japanese Soil znižuje celkovú tvrdosť na 5 °DGH a uhličitanovú smerom k 0 dKH. Tvrdosť a pH vody nevedia ovplyvňovať žiadne iné, než japonské substráty na trhu, pritom sú to pre rybky a rastliny najdôležitejšie parametre.

Obsahuje živiny pre rastliny

Tým, že sú granulky tohto substrátu vyrobené z najväčšej časti z japonskej černozeme, obsahuje samozrejme veľa živín pre rastliny, ktoré vydržia niekoľko rokov. Je to rovnaké ako na poliach - v štrku Vám bez dohnojenia neporastie nič, v hnedozemi to nebude úplne ono a v černozemi môžete pestovať čokoľvek. Pri použití tohto substrátu teda hnojíte do vody len doplnkovo ​​- nič sa nestane, ak prihnojiť hnojivom do vody zabudnete. Rastliny si vezmú koreňmi toľko živín, koľko potrebujú.

Čistejšie a zdravšie prostredie pre rybky

Granulky tohto substrátu sú veľmi pórovité, čo umožňuje osídlenie obrovským množstvom filtračných baktérií. Je to ako by ste mali akvárium filtrované ďalším veľkým filtrom. Vo vode tak nebudú rôzne škodlivé látky, pretože budú okamžite transformované baktériami.

Nasáva do seba nadbytočné živiny z vody

Keďže obsahuje tento substrát aj ílovou zložku, nasáva do seba z vody prebytočné živiny. V praxi to znamená, že sú všetky živiny uzamknuté pekne v substráte a prístupné rastlinám. Vo vode je živín len minimum, takže nemajú riasy nárok. Odporúča sa hnojiť do vodného stĺpca len striedmo, pravidelne nejakým komerčným hnojivom, aby bolo vo vode len trocha živín pre machy alebo rastliny preferujúcich príjem živín listy.

Robí vodu krištáľovo čistú

Špeciálne substrát INVITAL Japanese Soil má schopnosť vyčistiť vodu tak, že je úplne priehľadná. Odstraňuje a nasáva do seba obmedzene aj sfarbenie z koreňov.

Obsahuje v sebe humínové kyseliny pre krevety a tropické rybky

Tento substrát je úplne ideálne pre krevetky a tropické rybky. Nielenže znižuje tvrdosť a pH na optimálne hodnoty, ale tiež vypúšťa humínové kyseliny, takže si budú Vaše rybky pripadať takmer ako vo svojom prirodzenom prostredí.

Neuvoľňuje v prvom mesiaci čpavok a nie sú nutné tak časté výmeny vody

INVITAL Japanese Soil neobsahuje tak obrovské množstvo organických látok, ktoré sa v prvom mesiaci u konkurenčných japonských substrátov rozkladajú a vytvárajú čpavok. Výmenu vody nie je potrebné zo začiatku vykonávať tak často.

Vonia ako usušená hlina - je 100% prírodný

Po otvorení balenia budete prekvapení, ako substrát vonia - presne ako usušená, kvalitná hlina. Tento substrát je úplne prírodný a Vaše rybky a rastliny sa tak budú cítiť presne, ako by boli vo svojej domovine. Má v sebe všetky výhody prírodnej hliny, avšak nešpiní vodu, nerozpadá sa a naopak ju čistí.

Veľkosť granuliek verzie Normal a Powder:

V našej ponuke nájdete verziu Normal s granulami veľkosti 3-4 mm a verziu Powder s granulami veľkosti 2 mm. Pre bežné použitie odporúčame použiť verziu Normal. Ak plánujete sadiť kobercové rastlinky alebo chcete dodať jemnejší vzhľad, je vhodné nasypať k čelnému sklu verzii Powder. Verzia Powder je tiež ideálna pre malé akváriá do 50 litrov, kde vyzerajú menšie granulky o niečo lepšie.


Použitie a dávkovanie:

Substrát nepremývajte. Len ho umiestnite do akvária a zalejte vodou. V prvých hodinách môže byť voda veľmi ľahko zakalená. Zákal však počas jedného dňa zmizne a voda sa stane krištáľovo čistú. Pri výsadbe rastlín odporúčame akvárium napustiť do 1/3 výšky vodou, zasadiť rastliny a následne akvárium dopustiť.

Konkurenčné japonskej substráty odporúčajú meniť vodu prvý týždeň denne, ďalší týždeň ob deň, tretí týždeň 2 x a od štvrtého týždňa 1 x týždenne. U substrátu INVITAL Japanese Soil však nie sú tak časté výmeny vôbec nutné, pretože do vody spočiatku nevypúšťa takmer žiadny čpavok. Vodu stačí vymeniť prvý týždeň 2 x a následne raz týždenne alebo raz za dva týždne. Samozrejme častejšou výmenou nič nepokazíte.


Pokiaľ chcete mať garantovanú pH a tvrdosť vody, použite nasledujúce množstvo substrátu:

  • Pre 35 l akvárium - 6-8 l substrátu
  • Pre 57l akvárium - 8-11 l substrátu
  • Pre 157 l akvárium - 24-32 l substrátu

Tieto množstvá sú nutné len ak chcete mať pH a tvrdosť na požadovanej úrovni - napr. pre chovateľov kreviet.

10,90 €
cena vrátane DPH 3,63 € / 1 g