Vybíjanie energie

Nemáte čas vziať svojho psa na poriadne dlhú prechádzku, kedy by vybil svoju energiu, unavil sa a doma bol pokojný a kľudný?

Bojíte sa ísť so psom niekde do lesa, že vám utečie?

Neviete ako poriadne vybehať svojho psa, lebo pri bežnej prechádzke sa dostatočne neunavý?

Venčenie v OZ Pomoc psom v Strážskom, keď ešte fungovalo
Venčenie v OZ Pomoc psom v Strážskom, keď ešte fungovalo


Pre tieto prípady ponúkam možnosť poriadne prevetrať Vášho psa. K poriadnej prechádzke používam bicykel.

Už keď som chodil venčiť psy do útulku, presvedčil som sa o výhodách venčenia psa na bicykli. Dokonca som skúsil zorganizovať zbierku, či sa nevyzbierajú peniaze na bicykel, ktorý by bol v útulku a mohol by ho využiť každý, kto by mal záujem takto vyvenčiť psy. Podarilo sa, a tak som venčil takmer výhradne na bicykli. Keďže psov bolo v kotercoch veľa a času málo, bol som presvedčený, že 15min aktívneho behu na bicykli dá psovi viac, ako by som sa s nim 30min len tak prechádzal po lúke.

Wendy - pomáhala mi učiť sa bicyklovať :-)
Wendy - pomáhala mi učiť sa bicyklovať :-)


Sú psy, ktoré sa ani pri hodinovej bežnej prechádzke, kedy vy ako majiteľ sa prechádzate a váš pes ide na flexi vodítku pri vás, alebo môže odbiehať len 3 alebo 5m podľa dĺžky vodítka.

Takéto psy, ako napr. jack russel, border kólia, ridgeback, vyžla a podobne, potrebujú nabehať kilometre, aby sa unavili. Ak ich máte zavretých v byte, či v dome na záhrade, tak nech je záhrada akokoľvek veľká, pes sa tam nedokáže dostatočne unaviť, časom všetko na dvore pozná a je to pre neho nuda.

A tak začínajú problémy, ako útek z dvora, pohrabovanie sa, preliezanie cez plot, ničenie vecí či už v byte alebo na záhrade, skákanie po majiteľoch a podobne.

Jediný spôsob ako takéto psy poriadne unaviť je

  • niekoľkohodinová prechádzka,
  • prechádzka po lúke, kedy je pes na voľno a má možnosť behať 
  • alebo vziať psa na bicykel a takto mu robiť sparingpartnera.

V dnešnej dobe nie každý ma čas ísť na niekoľkohodinovú prechádzku.

Pustiť psa na lúke hlavne ak je to poľovnícke plemeno, je veľké riziko ak nemá dostatočný výcvik od malička, nakoľko aj keď na dvore počúva a príde k vám, tak ak je na lúke a bez vodítka, tak často pri spozorovaní divej zveri pes vyštartuje a vás "nevidí" a "nepočuje". Skrátka jeho inštinkt je veľmi silný.

Vziať silného psa na bicykel je riziko a mal by to skúsiť len ozaj dobrý cyklista. Musíte si nájsť spôsob, ako so psom fungovat, aby vám neprešiel cez koleso, alebo sa netrhal do boku a neohrozil tak vás alebo okolie.

Ja som chodil venčiť psy do útulku a tam som prišiel na spôsob, ako bezpečne venčiť psy. Venčil som tam 30-40kg psy. Dávnejšie som mal v dočasnej opatere plemeno Západosibírska Lajka, čo je pes ktorý je mohutný, silný a tiež potrebuje veľa pohybu.

Dnes často venčím svojho psa Timmyho, kríženca Rodézskeho Ridgebacka (váha 23kg).


Kilometre na bicykli s rôznymi psami ma naučili ako s nimi fungovať tak, aby sa nezaplietli pod kolesá.

Tieto znalosti ponúkam teraz všetkým, ktorí by psovi chceli dopriať viac pohybu a sebe kľudnejší domov, lebo unavený pes = dobrý pes.

30min aktívneho behu psa vedľa bicykla zaručene psa unaví a pes tak vybije svoju nahromadenú energiu. Práve nahromadená energia, ktorú si pes nemá kde vybiť spôsobuje rôzne problémové chovanie.